reklama

RECENZJE KABARETOWE

49. Kabaretowe wakacje z duchami na koniec letniego sezonu 48. Pierwsza odsłona kabaretowych wakacji z duchami 47. Siła Zielonej Góry 46. Mazurska Noc Kabaretowa w zupełnie nowym stylu 45. Kabaretowy Klub Dwójki znów na wakacjach 44. Kabaretowa Drużyna Narodowa 43. Długo oczekiwane DVD Kabaretu Skeczów Męczących 42. Koniec Świata 2012 41. The Umbilical Brothers nie żyją… 40. Adam M., Juliusz S. i inni w Kabarecie Moralnego Niepokoju 39. Paranienormalni po krakowsku 38. Paranienormalni Show 37. Kabaret Moralnego Niepokoju w programie "Galaktikos" 36. ImproFest 35. Bezczelnie Młodzi Panowie na Cytrynówce 34. N jak Nowy telewizyjny program Neo-Nówki 33. XVI Ryjek – „Nie mordujmy tego Festiwalu!” 32. Osiemnastka Cytrynówki 31. Jak oni śpiewają !!! 30. Kabarety w stylu country 29. Koszalin 2011 - powtórka z rozrywki 28. Kabaretowy Klub Dwójki na wakacjach 27. Nocny KabaretON 26. Płocka Noc… Oscarowa 25. Jebudu – czyli hardcore ze smakiem 24. PAKA 2011 23. Znajdź czas na „Handlarzy czasem”! 22. Kabaretowa Siła Męczących 21. Cytrynówka bez kaca 20. Zawód: Kabareciarz 19. Świąteczny prezent Neo-Nówki i przyjaciół 18. Ile stand-upu w „Stand-upie”? 17. Rybnicka Jesień Kabaretowa – dzień po dniu 16. Kabaretożercy 15. Stand up. Zabij mnie śmiechem 14. Kabaretowe zamknięcie letniego sezonu – Opole 2010 13. Polemika z autorytetem, czyli – nie zgadzam się... 12. Koszalin 2010 - Houston mamy problem 11. XII Mazurska Noc Kabaretowa 10. Zamknięty sezon Kabaretowego Klubu Dwójki 10. PAKA - festiwal, który zachwyca i rozczarowuje 9. Płocka Noc Kabaretowa 8. The Umbilical Brothers w Polsce 7. Debeściak 2010 6. Kabaret Młodych Panów zawodowo 5. Płyta, na którą warto czekać 13 lat 4. Kabaretowy Sylwester 3. Neo-Nówka cenzurowanych wiadomości 2. Recenzja DVD„Mariolka prawdę Ci powie” 1. Teledysk KSM "To nie to"

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ

Paranienormalni Show

Dyskusje i komentarze


Zdawkowe informacje, podsycanie ciekawości i publikowanie intrygujących zdjęć – tak Paranienormalni budowali napięcie na długo przed startem ich nowego programu. O projekcie niewiele było wiadomo aż do ostatecznej emisji. Teraz wiemy już niemal wszystko. Pierwszy odcinek Paranienormalni Show za nami.

Nowy program Paranienormalnych to zupełnie inna konwencja, niż ta, do której przyzwyczaili nas kabareciarze w przeróżnych produkcjach. Paranienormalni Show to nie okazja do prezentowania i promowania własnych skeczy, czy nawet twórczości zaproszonych przyjaciół z branży. Program w znacznym stopniu poświęcony jest gościom spoza świata kabaretu, a kabaretowe wstawki są jedynie wywarzonym dodatkiem lub komentarzem do toczących się rozmów. Bo to właśnie rozmowa wydaje się osią, wokół której budowany jest program. Paranienormalni Show to talk-show na całkiem niezłym poziomie.

Robert Motyka i Igor Kwiatkowski, jako reprezentanci jednego z najbardziej popularnych polskich kabaretów, z wywiadami musieli mieć styczność niezliczoną ilość razy. Stąd zapewne rozeznanie i wyczucie, w jaki sposób je prowadzić i czego zdecydowanie unikać. Z wiedzą, jakie pytanie denerwują, nudzą i dyskwalifikują dziennikarza, sami stanęli tym razem po przeciwnej niż zazwyczaj stronie. Okazało się, że komicy, znani jako ekspresyjni i niezmiernie aktywni na scenie, potrafią oddać pierwszeństwo innym i nie skupiać na sobie całej uwagi. Goście pierwszego odcinka – Andrzej Grabowski i Paweł Królikowski mieli okazję do zaprezentowania się z zupełne innej strony. I choć z rozmowy nie dowiemy się o zawodowych planach i dotychczasowych dokonaniach artystycznych bohaterów, to jednocześnie nie jesteśmy świadkami publicznego wygrzebywania prywatnych historii. Bo Paranienormalni zadbali o to, aby wywiady nie były znienawidzonym przez Grabowskiego „pieprzeniem w bambus”.

Kabareciarze nie zapominają jednak, jakie jest ich faktyczne zajęcie i nie starają się być na siłę samozwańczymi dziennikarzami. W programie nie zabrakło miejsca dla kabaretowych scenek, satyrycznych komentarzy, a nawet komicznego serialu „W poczekalni życia”. W ubarwianiu programu i rozbawianiu widzów pomocni i niezawodni okazali się Nowaki. Obu zespołom wspólnie udało się stworzyć fantastyczne postacie, niektóre nowe, a niektóre znane już z wcześniejszych skeczy, których perypetie i historie życia sprawiają, że z niecierpliwością czeka się na kolejny odcinek.

Paranienormalni Show to ciekawy pomysł, nowe podejście do programu kabaretowego i dynamiczna produkcja złożona z wielu elementów, zestawionych ze sobą w wyważonych proporcjach. I oby w kolejnych tygodniach poziom programu nie spadał, a pilotażowy odcinek nie okazał się jednorazowym strzałem w dziesiątkę. Choć tacy, jak słynny krytyk Kryspin i tak zawszę będą mieli swoje zdanie.

Katarzyna Matylda Kaczerowska